top of page
CHARON
Radoslav Piovarči, Paulína Šmatláková

TUESDAY 15, NOVEMBER
7 PM

V průběhu června do Ostravy tradičně přivážíme dvě současné špičkové inscenace v rámci festivalu TANEC PRAHA. Tou první je open-air verze pohybového projektu It's All About, která proběhne v - pro pohyb netradičním - nádvoří Nové radnice. Druhé představení Soft spot můžete zhlédnout 28. června v Divadle Petra Bezruče.

TP_logo_sirsi-plnobarevna-verze_negativ.png
logo_DPB.png

CHARON's dance-visual performance is inspiringpartner duet, which draws you into captivating images andcorner of the soul.  Not even Michal Paľek's original music will let you escape from this perfect atmosphere.

 

The story is based on an ancient fable about the relationship between the soul carrier Charon and the soul. Her knowledge, transformation and purification. Another theme that the show points to is the value of money and how deeply it is ingrained in each of us.

The second inspiration is Joseph Campbell's thesis that talks aboutmythology as a force capable of forming moral systems. The presentation of sound-painting ancient texts and their recomposition into a contemporary movement and musical work is a key aspect of the production. 

 

And what might the myth of the future look like?

20220308_1765.JPG

Adrienn Hód je budapešťská choreografka, od roku 2007 stojí v čele HODWORKS, mezinárodně významného souboru současného tance. Právě tam dekonstruuje tělo, pohyb, prostor a zvuk, aby je znovu sestavila překvapivým způsobem. 

 

Soňa Ferienčíková je slovenská performerka, choreografka a zakladatelka BOD.Y o.z., byla nominovaná na divadelní cenu DOSKY 2018. 

 

Martina Hajdyla je slovenská tanečnice a choreografka, sídlí v Praze, kde v roce 2008 spoluzaložila soubor ME-SA. V roce 2016 byla nominovaná na cenu Thálie.

FOTO: Vojtěch Brtnický

Creative team

Radoslav Piovarči - concept, choreography, direction

Paulína Šmatláková - concept

Michal Paľko - music

Alexandra Rychtarčíková - dramaturgy, texts

Ján Čief, Michal Paľko, Radoslav Piovarči - scenography

Martin Kotúček - costumes

Ján Čief - lighting design

Radoslav Piovarči, Paulína Šmatláková, Michal Paľko - performers

Lukáš Matejka - video art

Ondrej Geče - production

Michal Heriban - graphic design of the poster

The introduction of the performance from public funds was supported by the Art Support Fund.

bottom of page