top of page
CHARON
Radoslav Piovarči, Paulína Šmatláková

TUESDAY 15, NOVEMBER
7 PM

Národní kulturní památka Winternitzovy automatické mlýny - jedna z významných staveb architekta Josefa Gočára - se otevírá veřejnosti! Tento historický komplex, který byl v provozu nepřetržitě více než 100 let, se přesně 10 let od ukončení provozu promění na kulturní a společenské centrum nejen Pardubic ale  i okolí. Je nám ctí, že jsme byli přizváni k Velkému otevřené Automatických mlýnů a v neděli 30. září zde společně se slovenskými tanečníky uvedeme projekt The Urge Grows.

Jaký pohyb se vejde mezi postel a skříň? Lze zatančit klasickou variaci u kuchyňské linky? Nebo si připomenout release techniku na balkoně? Lock-down. Nemožnost vyjít ven, na taneční sál, do divadla, potkat se s diváky či ostatními tanečníky, rodinou či přáteli.

 

Na jaře 2020 zaplavila sociální sítě home videa, která jsou svědectvím o touze tanečníků a choreografů tančit a zůstat v kontaktu, zůstat viditelní. Choreografka Ceren Oran několik z nich vybrala jako inspiraci ke svému nejnovějšímu projektu “The Urge”, který umístila záměrně do veřejného prostoru.

"For me, dancing in a public space means getting rid of a comfortable theater environment, going to the market with your skin and addressing, above all, those potential viewers who would otherwise not come to contemporary dance in any case. I believe in the fascinating, contagious and inspiring power of contemporary dance and I am deeply convinced that dance should be accessible to everyone - anytime, anywhere." (Ceren Oran)

“The Urge” čerpá inspiraci z frustrujícího zážitku rok a půl trvající pandemie a odloučení a transformuje ji v cosi vysoce vitálního, v nejlepším slova smyslu nakažlivého - ve sdílení radosti, energie, fascinaci pohybem, v intenzivní sdílení okamžiku v přímém kontaktu s divákem ve veřejném prostoru.

 

Choreografie Ceren Oran kombinuje energií nabité, synchronní taneční pasáže s osobitými improvizovanými sóly jednotlivých zkušených tanečníků. Jejich dynamiku a měnící se rytmus celého díla určuje pulzující elektronická hudba dlouholetého spolupracovníka Oran a živá improvizace saxofonistky Marcely Kučové. Tato extatická kombinace zvyšuje napětí mezi tanečníky a hudebníky, jednotlivcem a masou.

Tvůrčí tým The Urge

Concept, Art Direction and  Choreography: Ceren Oran

Choreographic collaboration: Maayan Reiter, Rotem Weismann

Directed by Jin Lee

Dancing: Klára Ešnerová, Michal Heriban, Michaela Kadlčíková, Tomáš Pražák, Jana Ryšlavá, Helena Arenbergerová

Music: Hüseyin Evirgen, Marcela Kučová

Dramaturgical collaboration: Karolína Hejnová

Premiere: 8. 5. 2021, Munich, Berlin, Cologne (only as a live stream) // Part of the DANCE 2021 festival

Premiere with an audience: 13. 7. 2021, Munich 

Czech premiere: The Urge Grows 25. 5. 2022 Pilsen

Project partners
The Urge Logostrip 2023.png
Photo gallery from the Lihuovány Vincent festival
June 26, 2022, Lázeňské náměstí, Luhačovice
LUHAČOVCE
Photo gallery from the Fujaré festival
June 27, 2022, Masarykovo náměstí, Rožnov pod Radhoštěm