top of page

Recycling in motion is about free inspiration from the magical world of coaching aimed at self-development and their integration into contemporary dance training. For dance, they provide the possibility to work with the continuity of movement, relaxation and tension in a new way, but last but not least, they allow us to model the image of an endless, emerging and disappearing bodily manifestation. Man as a pendulum, as a researcher, as a desire that does not stop, as a fragile mass and at the same time still safe.

The workshop is intended for both dancers and dance enthusiasts as well as anyone who has experience with movement. It is great for professional dancers, students of dance schools, but also for anyone who processes a lot of pressure in the work process. This is a lot of tension these days,   great to be able to process not only in the head, but also with the body. The workshop deals with processing pressure for performance in movement, working with energy. The goal is to help participants stay efficient and accurate and not spend more than necessary. You will also be expected to work with tension and efficiency.

Proč se zúčastnit Workshopu partneringu? 

Objevíte během něj mnohem forem (spolu)práce s partnerem, která je základním stavebním kamenem téměř každého tanečního projevu. Jednou z nich je i eklektický acropartnering, originální přístup k partneringu Jany Ryšlavé a Jindřicha Panského. "Na AcroPartneringu nás baví, že boří hranice, mezi tancem a cirkusem, vybírá to nejlepší z různých pohybových přístupů, propojuje informace a sbližuje komunity. Své zkušenosti čerpáme z akrobacie, tance, kontaktní improvizace, pohybových metod a přístupů i performing skills." 

Pro koho je Workshop partneringu určen? 

Workshop je vhodný pro tanečníky, performery, herce i movery. Vzhledem k mírné fyzické náročnosti akrobatických prvků je předchozí pohybová zkušenost doporučená. Březnový Workshop partneringu ocení všichni, kteří chtějí do své práce s partnerem vnést hravost, překonávat společně strach a užívat si radost z propojování pohybu.

"For a long time, I have been engaged in creative research on the dialogue between dance and functional movement. I am inspired by examples of different physicality, not only the one that I come to as a dancer through the techniques of contemporary dance. I am interested in what functional movement offers in the process of composing choreography, and at the same time I am researching self-maintenance techniques, ways dealing with energy, effort and work with a concrete physical experience as a starting point for the creation of dance material."

Lukáš Bobalík

AA831A22-10A9-4390-BCB8-8C0DED565BBB.jpeg

Jindřich Panský

Jindřich Panský je zakládajícím členem renomované Losers cirque Je bývalým reprezentantem České republiky ve sportovní gymnastice. V současné době se věnuje především tanci a akrobacii, které úspěšně kombinuje v řadě divadelních představení: se soubory Losers Cirque Company (Losers, Walls and Handbags, Beach Boys, Kolaps, Ego, Heroes), Burki&Com., Národní divadlo (Billy Budd, Láska ke třem pomerančům), Galerie Rudolfinum a nebo Krajina Těla z produkce Laterny magiky.

Lektoři

Praktické informace

Termín konání: sobota 25. března 2023 

časová dotace: 9.00 – 11.00 hod. a 12.00 – 16.00 hod.

cena: 1500kč

závazné přihlášení: https://www.jko.cz/tanec-25.3.2023

 

Kontakt:

e-mail: info@jko.cz

informace: Jana Ryšánková, asistentka ředitelky tel.: 596 114 767

Evidenční číslo: 15 – 2022/2023

č. akreditace MŠMT – 20186/2020-4-513

Ostravská setkání s tancem: Současné trendy ve výuce tance

The workshop will take place in the Jogista studio, which you can find in Dolní Vítkovice -  above the Etáž bar, opposite the Cokafe cafe on the 2nd floor.

The best way to get there is by tram to the Důl Hlubina stop, on foot over the footbridge at Nová Karolina, or by car to the parking lot on Vítkovická Street.

Praktické informace
bottom of page