top of page
CHARON
Radoslav Piovarči, Paulína Šmatláková

TUESDAY 15, NOVEMBER
7 PM

Přijďte s námi zažít veřejný prostor jinak a vykročit z tak z rutinní každodennosti.

Jaký pohyb se vejde mezi postel a skříň? Lze zatančit klasickou variaci u kuchyňské linky? Nebo si připomenout release techniku na balkoně? Lock-down. Nemožnost vyjít ven, na taneční sál, do divadla, potkat se s diváky či ostatními tanečníky, rodinou či přáteli.

 

Na jaře 2020 zaplavila sociální sítě home videa, která jsou svědectvím o touze tanečníků a choreografů tančit a zůstat v kontaktu, zůstat viditelní. Choreografka Ceren Oran několik z nich vybrala jako inspiraci ke svému nejnovějšímu projektu “The Urge”, který umístila záměrně do veřejného prostoru.

"For me, dancing in a public space means getting rid of a comfortable theater environment, going to the market with your skin and addressing, above all, those potential viewers who would otherwise not come to contemporary dance in any case. I believe in the fascinating, contagious and inspiring power of contemporary dance and I am deeply convinced that dance should be accessible to everyone - anytime, anywhere." (Ceren Oran)

“The Urge” čerpá inspiraci z frustrujícího zážitku rok a půl trvající pandemie a odloučení a transformuje ji v cosi vysoce vitálního, v nejlepším slova smyslu nakažlivého - ve sdílení radosti, energie, fascinaci pohybem, v intenzivní sdílení okamžiku v přímém kontaktu s divákem ve veřejném prostoru.

 

Choreografie Ceren Oran kombinuje energií nabité, synchronní taneční pasáže s osobitými improvizovanými sóly jednotlivých zkušených tanečníků. Jejich dynamiku a měnící se rytmus celého díla určuje pulzující elektronická hudba dlouholetého spolupracovníka Oran a živá improvizace saxofonistky Marcely Kučové. Tato extatická kombinace zvyšuje napětí mezi tanečníky a hudebníky, jednotlivcem a masou.

Tvůrčí tým The Urge

Concept, Art Direction and  Choreography: Ceren Oran

Choreographic collaboration: Maayan Reiter, Rotem Weismann

Directed by Jin Lee

Dancing: Klára Ešnerová, Michal Heriban, Michaela Kadlčíková, Tomáš Pražák, Jana Ryšlavá, Helena Arenbergerová

Music: Hüseyin Evirgen, Marcela Kučová

Dramaturgical collaboration: Karolína Hejnová

Premiere: 8. 5. 2021, Munich, Berlin, Cologne (only as a live stream) // Part of the DANCE 2021 festival

Premiere with an audience: 13. 7. 2021, Munich 

Czech premiere: The Urge Grows 25. 5. 2022 Pilsen

Project partners
The Urge Logostrip.jpg
Photo gallery from the Lihuovány Vincent festival
June 26, 2022, Lázeňské náměstí, Luhačovice